„Advanced style“ granies’ triumph

Sėdžiu, pusryčiams šlamščiu prancūzišką ragelį su kava ir galvoju, ką čia tokio naujo parašyti apie lietuvės Linos Plioplytės režisuotą ir Niujorke filmuotą dokumentiką „Amžinai stilingos“ („Advanced style„). Ir taip aišku, visos antraštės mirga, kokia nuotaikinga, pozityvi ir stilinga ši juosta, todėl norėtųsi pasakyti kažką daugiau… Pirmiausia, kaip ir rašiau savo Facebook paskyroje vos pradėjusi žiūrėti filmą „žiūri ir imi laukti senatvės“! Atrodo, kad šiek tiek (ar gerokai) senstelėjus „susitupi“ stiliaus suvokimas ir tavo spintoje nebėra „savęs ieškojimo“ apdarų – viskas yra jau suderinta, jau patikrinta ir jau limpa prie tavo asmenybės! To aš pati labai laukiu – kada pagaliau pasakysiu „mano stilius toks ir ne kitoks“, deja, kol kas esu blaškoma mados tendencijų, kurios neleidžia eiti savo stiliaus keliu… Kitas žavintis filmo aspektas – senyvo amžiaus moterys, kurios nėra susenusios! Apie šiuos du dalykus svarstau visą rytą, tad pasidalinsiu ir su jumis.

 

stilingos-filmo-herojes-547c1ed2f025d

 

 

Taigi, kas liečia stilių… Pirmas žvilgsnis į šias moterėles man buvo dvejopas „blyn, kokios stilingos“ ir „o Dieve, kokios papūgos„. Aš pati nenoromis ar noromis vengiu daug spalvų, vengiu ryškių rūbų, monochroniškumo rūbuose, kai dominuoja tik viena spalva (ne juoda ar balta), dažniausiai ryškias spalvas renkuosi tik kaip detales, o šio filmo herojės buvo tokios drąsios ir tokios spalvingos, jog prireikė laiko, kol akis prie to priprato, o protas nustojo jas vadinti neskoningomis papūgomis. Kiekviena moteris pasakojo savo istoriją, kuri, žinoma, lietė ir stilių: viena buvo šokėja, kita žurnalistė ir dainininkė, trečia „butiko“ savininkė, dar kita dailininkė… Visos jos vienaip ar kitaip visuomet koja kojon žingsniavo su mada. Tačiau galop senatvėje mada joms pasidarė tik antraeilis dalykas, nes po iiiiiilgo gyvenimo atsirado svarbesnis dalykas – savitas stilius. Atsirado išbandyti deriniai, kuriuos jos kaupė ilgus metus, atsirado šioks toks atsiribojimas nuo visuomenės normų… Daugelis herojų gyvena tuo, jog laiko joms liko nebedaug, o nuveikti norisi dar tiek daug, tad polėkio joms pavydėti galėtų bet kuris jaunas žmogus.

Nors iš kitos pusės, nežinau, kaip daugelis herojų įvaizdžių tiktų jaunoms merginoms?.. Visko buvo labai daug: daug detalių, daug aksesuarų, daug spalvų ir daug pompastikos. Tai atrodė pritrenkiančiai ir, realiai, ėmiau pavydėti tokio derinimo talento, bet ar ant jauno žmogaus tai atrodytų taip pat pritrenkiančiai ėmiau abejoti…

 

stilingos-filmo-herojes-547c1f088c121

 

 

Atmetus faktą, kad filme dominavo stilingos ir įkvepiančios damos, suvokiau, jog tai pagyvenusios ir netgi labai senos moterys. Senas, turiu galvoje, ne susiraukšlėjęs, bjaurus ir nesusitvarkęs, bet pragyvenęs labai daug ir iškentęs dar daugiau. Filmo pradžioje nuskambėjo frazė, jog senyvi žmonės dažniausiai yra ignoruojami, atstumiami ir jų yra vengiama. Pilnai sutinku su šia nuomone, nes ir pati esu nepakanti senukams: erzina jų sudaromos eilės parduotuvėse prie kasos („tuoj vaikeli surasiu… kiek čia tų centų?… viens, du, .. oi neturiu, paieškok tu“ arba „kiek čia tos bandelės? ten buvo parašyta mažiau.. ne, nepirksiu aš jų„), erzina jų bambėjimas viešajame transporte („jaunimas koks, neleidžia atsisėsti, siaubas, kokie laikai“ arba „nesinaudokit telefonu prie manęs, man radiacija skleidžia ir labai šviečia į akis„), erzina jų noras bendrauti su bet kuo („o aš tai žinokit esu rašytojas, rašiau dar prieš karą… gavau medalį„), erzina jų lėtumas ir t.t., daug galėčiau išvardinti… Bet šios moterėlės man įrodė, kad ne visos senučiukai yra tokie „nupezę“ ir nurašyti. Reikia tik leisti jiems būti savimi. Nors iš tiesų, Niujorkas nuo Lietuvos tikrai skiriasi ne tik dabartine kultūra, bet ir savo istorija. Galbūt Lietuvos pensininkai yra tiek daug iškentėję ir tokie „nubiednėję“, kad apie gerą nuotaiką, pasitenkinimą savo gyvenimu ir pačia senatve negali būti jokios kalbos, o jau apie stilių tai išvis tyliu… Lietuvos močiučių stilius: skarelė, kuklūs apdarai ir patogūs batai. Viena kita yra drąsesnė ir išsiskiria iš savo bendraamžių. Nenoriu sakyti, kad Lietuvoje nėra stilingų pagyvenusių moterų, tiesiog tai, ką pamačiau šiame Niujorke kurtame filme buvo asmenybės laisvė ir atsiribojimas nuo bet kokio amžiaus cenzo. Turbūt stiliaus išlaikymas dalinai lemia ir bendravimą, ir pasaulio suvokimą, ir, žinoma, gerą nuotaiką.

 

stilingos-filmo-herojes-547c1f0a98de7

 

 

Išsiplėčiau iki begalybės, tad grįžtu prie filmo. Režisierė Lina prieš premjerą auditorijai pabrėžė, jog prieš premjerą Lietuvoje ji jaudinasi daug labiau, nei Niujorke ar Londone. Pamaniau, jog dėl to, kad Lietuvoje žmonės į stilių žiūri skeptiškiau nei mados sostinėse, bet po filmo aš buvau įsitikinusi – aš būtinai jį įrašysiu ir parodysiu abiems savo močiutėms!

 

Štai čia yra tinklaraštis, kuris yra senyvo amžiaus moterų (kiek mačiau jau ir vyrų) įkvėpimo šaltinis http://advancedstyle.blogspot.com/ . Nuo paprastos Ari Seth Cohen idėjos įamžinti stilingus pagyvenusius žmones Niujorko gatvėse, gimė ir knyga, ir dokumentika, o pagrindinės tinklaraščio bei filmo herojės tapo daugelių mados žurnalų puslapių viešnios, Lanvin mados namų kampanijos modeliais, Niujorko mados savaitės pirmųjų eilių žvaigždėmis bei reklamų veidais.

 

Čia aš premjeroje, pasirinkusi bordo spalvos akcentus – šortus, pėdkelnes ir lūpdažį, kurio, deja, nesimato…

filmo-amzinai-stilingos-premjera-54809c7602849

 

Nuo šiandien, gruodžio 5 dienos „Amžinai stilingos“ užkariauja Lietuvos kino teatrus! Filmas tikrai nepaliks nei vienos madai prijaučiančios moteris abejingos! O aš lauksiu, kol galėsiu jį pažiūrėti su savo močiutėmis ir įkvėpti joms drąsos atrodyti stilingai!

Ma

Share on FacebookPin it on PinterestShare on TumblrShare on Twitter