How to be a lady: LETTERS

Daugelis mūsų jau senokai neberašo laiškų ranka, nebemankština riešo, raitydami dailyraštį, nebesilaiko prideramų taisyklių, kaip vizualiai turėtų atrodyti laiškas – kiek „pirštų“ nuo krašto, kada ir kiek atitraukti pirmą pastraipos eilutę. Nors tokių laiškų pasaulyje lieka vis mažiau, tai nereiškia, jog susirašinėjant elektroniniu būdu, negalioja tam tikros etiketo ir pagarbos adresatui taisyklės. Tuo domiuosi jau kurį laiką, etiketas – tai lyg rėmai, kuriuose gali jaustis saugus, nes tiksliai žinai, ką daryti, kad nesuklystum ir būtum suprastas teisingai.

Štai keletas patarimų, kaip parašyti kultūringą ir mandagų pirmąjį laišką, nesvarbu, ar jis skirtas pažįstamam žmogui, kolegai, įmonei ar visiškai nepažįstamam žmogui.

  1. Kad ir kaip neįtikima būtų, dažnas nurodo netinkamą/klaidinančią laiško temą (subject). Tai – vienas svarbiausių laiško aspektų, nes jį perskaitęs gavėjas arba susidomi arba net neskaitęs laiško, išmeta jį į šiukšliadėžę. Tema turi atspindėti laiško turinį ir būti tiksli (jei kreipiatės paslaugos), dominanti (jei siūlote paslaugą) arba intriguojanti (jei tai kvietimas į vakarėlį). Klaidinančios ir primenančios „šlamšto“ laiškus temos: „Labas!“ (tai nepasako visiškai nieko apie laišką, be to, nurodo jūsų bendrandumą), „Ar sudomintų?“ (primena netaktišką paslaugų brukimą, kuris dažniausiai, iššaukia neigiamą reakciją), „Siūlau bendradarbiauti“ (reiktų vengti veiksmažodžių ir vartoti tik daiktavardžius, pvz. „Bendradarbiavimo galimybės„), taip pat ilgos temos, kurios gaišina laiką.
  2. Kreipinys, kaip ir tema, priklauso nuo laiško pobūdžio, tačiau įsivaizduokime, jog tai oficialus laiškas, ne draugiškas kvietimas į gimtadienį ar vakarėlį. Jeigu rašote įmonei, įstaigai ir nežinote, koks konkretus žmogus skaitys jūsų laišką, vertėtų kreiptis bendriniu „Sveiki„, jeigu tai nėra itin oficialus laiškas. Tinka ir „labas rytas„, „laba diena„, „labas vakaras„, tačiau tai skamba daug geriau, jeigu rašote konkrečiam asmeniui ar su juo bendraujate jau ne pirmą kartą (laišką). Jeigu kontaktuojate su aukštas pareigas užimačiu asmeniu arba jums asmeniškai autoritetinga persona, parodysite savo pagarbą, kreipdamiesi „Gerb. vardas“ arba „Laba diena, p. vardas“ (p. – pone/ponia/panele). Svarbu, kad skaitantis susidarytų tinkamą įspūdį apie jus, ypač, jeigu norite sklandaus bendradarbiavimo.
  3. Jeigu jūs kreipiatės ir rašote pirmąjį laišką, pravartu prisistatyti, tai turėtų būti pirmasis jūsų laiško sakinys. Jeigu rašote darbiniu, veiklos tikslu – pristatykite savo pareigas, veiklą, įmonę, kuriai atstovaujate, nurodykite svetainę, kurią adresatas galėtų patikrinti („Esu laisvai samdomas fotografas Petras, mano darbus pamatyti galite adresu www.petrasfotografuoja.lt„, „Esu Onutė, vaikų paramos fondo „Vaikai“ atstovė spaudai“ ir pan.) Neišsiplėskite, tačiau būtinai paminėkite, kokia veikla užsiimate ir kokiu tikslu kreipiatės.
  4. Jeigu jūs siūlote paslaugą, nepulkite į smulkmenas – pirmiausia leiskite žmogui susidomėti ir sulaukite teigiamo atsakymo. Tik tada aptarinėkite – kaip, kur ir kada.
  5. Kitoje pastraipoje paminėkite, adresato privalumus, kodėl kreipiatės į jį/ją/juos, kaip galite vienas kitam padėti, lengvai pagirkite ir parodykite subtilų susižavėjimą. Prieš rašant laišką, būtina pasidomėti ir išanalizuoti adresato veiklą, kad „nesibelstumėte ne į tas duris“ ar negirtumėte už nerealius dalykus.
  6. Jeigu rašote atsakymą, pirmu sakiniu būtinai padėkokite už laišką, susidomėjimą (jeigu domimasi jūsų veikla ir siūloma kooperacija), pasiūlymą (jeigu siūloma prekė/paslauga). Jeigu į laišką neatsakėte porą dienų, vertėtų pirmiausia atsiprašyti už gaišatį. O jeigu perskaitėte laišką ir turite apsvarstyti jo atsakymą, būtinai parašykite, jog laišką gavote ir atsakysite po poros dienų (kai apsvarstysite pasiūlymą, suderinsite dienotvarkę ir pan.)
  7. Laiško pabaigoje dar kartą padėkokite už jums atsiųstą laišką. Jeigu jūs pirmasis rašote laišką – leiskite adresatui žinoti, jog laukiate jo atsakymo (jeigu atsakymui sulaukti turite mažai laiko, prirašykite, iki kurios dienos jo laukiate, jeigu nesulauksite – suprasite, jog atsakymas neigiamas ir nesudominote).

Laiškams įsibėgėjus, imsite jausti, ar galite bendrauti laisviau, ar adresatas vis dar išlaiko pirmojo laiško atmosferą. Net jei asmuo rašo laisvai ir nesivadovauja nei vienu išvardintu patarimu, laikykitės atstumo ir bendraukite oficialiai. Asmeniškai aš, tokį bendravimo pobūdį laikau iki pirmojo susitikimo su adresatu. Po susitikimo akis į akį, lengvesnio bendravimo, laisvenis tampa ir susirašinėjimas laiškais – tuomet pridera kreiptis vardu (taip labiau suasmeninant laišką), paklausti, kaip laikomasi, kokie įspūdžiai po pirmojo susitikimo.

Atminkite, išlikdami mandagūs, nesiųsdami šypsenėlių, nedarydami klaidų ir logiškai dėliodami sakinius, parodysite savo veiklos profesionalumą, rimtumą, sudarysite gerą pirmąjį įspūdį ir su jumis bus malonu bendrauti.

Nuotr. pinterest.com

Share on FacebookPin it on PinterestShare on TumblrShare on Twitter

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *